צריכים מקדחה, סולם או מקרן? עיריית תל אביב יוצאת במיזם כלכלה שיתופית

יש לכם מקדחה בבית? מה לגבי סולם גבוה במיוחד? מסך להקרנה? לחלקנו יש את מרבית הדברים האלה בבית. הם עלו לנו, בהערכה גסה, אלפי שקלים. כמה אנחנו באמת משתמשים בהם? לא הרבה.  חובבי עולם הכלכלה השיתופית אוהבים לשלוף את המקדחה כדוגמא קלאסית לצורך בשיתוף. למה שכולנו נחזיק בבית מקדחה, אם במקרה הטוב משתמשים בה כמה דקות בשנה?

בעיריית תל אביב לקחו את התיאוריה הזו לבחינה בשטח. לפני מספר חודשים השתתפו כמה מהעובדים בעירייה בקורס חדשנות. כפרוייקט גמר הם התבקשו להציע רעיונות לחדשנות שניתן ליישם בעיר.

טליה גלעם, סגנית מנהלת מחלקת האירועים הציעה – כחלק מפרוייקט גמר קבוצתי – לבחון בשטח את נושא הכלכלה השיתופית: להקים ספרייה באחת השכונות, רק שבמקום ספרים, זאת תהיה ספרייה עירונית של מוצרים שניתן להשאיל ולהחזיר בתום השימוש. הרעיון שלהם זכה במקום בראשון בתחרות, והם קיבלו 45 אלף שקלים כדי לנסות ולהוציא אותו לפועל.

1

השכונה שנבחרה היא פלורנטין. "יש לעירייה את המבנים שלה, ככה שלא הייתה לנו בעיית מקום בשאלה היכן להקים את הפיילוט שלנו", היא מסבירה בשיחה טלפונית. לטובת העניין הוקצה חדר במרכז הקהילתי פלורנטין. "במידה שזה יצליח שם, בהחלט יש אפשרות שהפעילות הזו תורחב למרכזים נוספים בעיר", אומרת גלעם.

"בכסף שקיבלנו נקנה את המוצרים שיעמדו להשכרה, מקדחות, מיחמים, מקרנים, מסכים להקרנה, רמקולים / בידורית, סולמות. דברים כאלה". אבל כדי לא להינעל על רשימת קניות מוגדרת מראש, הם פנו לתושבים ושאלו: מה הייתם רוצים שנקנה ל'ספרייה' הזו?"

כ-100 תגובות עלו בעמוד, עם מעורבות של כ-400 איש שהתייחסו לשאלה, מה הייתם רוצים למצוא בספרייה כזו.

2

בעבודה על הקמת המיזם עוסקים כעת בשאלות משפטיות, מה נחשב בלאי סביר ולא סביר לכל חפץ, בערבון הכספי שידרשו התושבים להשאיר תמורת החפצים שהם משאילים (באמצעות כרטיס אשראי) במערכת המחשוב שבאמצעותה יתנהל המעקב אחר ההשאלות.

כדי ללמוד את הנושא הלכו אנשי העירייה לעמותת יד שרה שעוסקת בהשאלת ציוד עזר רפואי. "ראינו איך הם מתמודדים עם השאלות ציוד, עם שאלות של בלאי, עם מי שלא מחזיר", מספרת גלעם.

עיריית תל אביב אמנם עושה זאת ללא כוונת רווח, אבל בתחום הזה פועלים גופים נוספים, כמו הסטארטאפ ישראלי RentItB שמנסה גם הוא לפעול בזירה הזו של שיתוף מוצרים בין שכנים, במודל דומה לאלו שקיימים בעולם.

לפני שנה, כשפגשתי אותם בפעם הראשונה היו באתר הזה מעט מוצרים להשכרה בין אנשים. כעת נראה שהמלאי גדל במידה יפה. אצלי בשכונה למשל, יש כבר אופציה להשכיר ציוד צילום מקצועי למשל. נסו אותם. נראה לי התנסות מעניינת.

3

 

 

 

2 תגובות

רון

לפני 4 שנים

יוזמה יפה, אך אם יש סטארט אפ שעושה את זה - זה נראה דווקא כמו בזבוז משאבים... יכלו לשתף איתם פעולה ולעשות זאת חכם יותר. בכל מקרה - יישר כח על כיוון החשיבה רון ויגודמן

להגיב

Oksanahag

לפני 3 שנים

jadlospis przy dnie moczanowej kwasica cukrzycowa http://seeknet.pl/ dieta chorych na dne moczanowa dieta w dnie moczanowej

להגיב

כתבו תגובה

שדות חובה מסומנים. כתובת הדואר האלקטרוני שלכם לא תפורסם.